Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü Rektörlük Binası -1. Kat
+90 312 246 68 45
ekin@baskent.edu.tr

Proje Ekipleri

Fikirlerinizi birlikte büyütüyoruz...

1-Zeus

Arttırılmış Gerçekli ve Yapay Zeka tabanlı sağlık uygulamaları.

2-LutuMutu

Havacılık sektöründe kullanılmak üzere veri analiz algoritmaları

3-RaDa

Adli bilişim ile işbirliği çerçevesinde derin okuma tabanlı yüz okuma projesi

4-TheraSilk

İpek kozasından elde edilen temizlik, kozmetik ve gıda ürünleri projesi

5-WakeUp

Sağlıklı ve düzenli uyku düzeni için sistem tasarımı

6-Çizgeç

Çok fonksiyonlu bir kitap ayracı

7-MedDev

Septum deviasyonu olan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası iki kanal arası hava akışının karşılaştırılmalı olarak ölçülmesi

8-Bio-Design

Ergonomik sandalye tasarımı

9-D.A.R.T

Birden fazla kez kullanılabilen ve olabildiğince modüler olan bir roket projesi

10-Argus

Doğal kaynaklar kullanılarak, elde edilen ürünler ile Kronik Yara Tedavisi ve Mastitis(Meme Yangısı) sorunlarının en kısa sürede ve en verimli şekilde tedavi edilmesi

11-Notsepette

Öğrencilerin not paylaşımı için aplikasyon

12-Yapces

Görme engelliler için yapay zeka tabanlı para tanıma bilekliği

13-Revolving Energy

Hidroelektrik enerji santrallerindeki sistemi, insan gücü ile çalışan döner kapılara uygulayarak mekanik enerjiden elektrik enerjisi üretmek

14-ERK

Kendi kendine teşhis koyabilen EKG monitörünün yapılması

15-Elektrikli Şeyler

Akıllı sandalye ile fıtık veya çeşitli boyun ve bel rahatsızlıklarından kurtulma projesi

16-Kisar

Tarım için bulut veri tabanından  geliştirilen yapay zeka sistemi

17-ArBi

Üniversite kütüphanesi için kiosk

18-Electricon

Yollardan elektrik üretimi

19-FregitAR

AR tabanlı fizyoterapi

20-Anima

Blokchain altyapısı kullanılarak RFID tabanlı kimlik

21-Dreamers

Hastaların hastane içindeki bölümlere sesli ve görsel yönlendirmeyle rahatça ulaşabilmeyi hedefleyen proje

22-İşteodyol

İşitme cihazı ve/veya koklear implant kullanmayı reddeden işitme engelli bireylerin günlük hayatta sık karşılaştığı çevresel sesleri duymamasından dolayı çeşitli zorluklar yaşamaları nedeniyle; bu sesler bilekliğe iletilip, bileklikten gelen işitsel sinyali bir görselle birlikte bireye iletilecek.

23-NEG-STC

Beyin hasarı sağ tarafta gelişen Neglect hastalarının beyinleri bedenin sol tarafını sanki yokmuş gibi kabul ediyor. Bu projeyle üretilecek cihaz, hastanın belirli bölgelerine yaklaşık 17 saat boyunca uyarım sağlayarak tedavi süresini kısaltmak hedeflenmiştir.

24-Bakteriden Elektriğe

Bakteriler, oksijenin az olduğu ortamlarda hayatta kalabilmek için elektrik üretirler. Mikroakışkan kanallara uygulanan düşük voltaj elektrik akımı birbirine yakın voltajdaki hücreler ayrılır. Bakterileri manipüle etmek için gereken voltaj bulunduktan sonra hücre boyutları kaydedilerek her bakterinin polaritesi hesaplanır. Yüksek polarizitesi olan bakteriler daha aktif elektrik üretir.

25-KAGEL

Doğal gazı yakmadan elektrik üretimini gerçekleştirmek

26-EBR-SAHHAF

Online olarak kitap sorgulayabileceğiniz, istediğiniz kitapları insanlara ödünç verebileceğiniz, aradığınız kitabı en yakın konumda ulaşabileceğiniz bir platform.

27-Time Savers

Fast food zincirlerinde ve muhtemel sıra oluşabilecek yerlerde self servis yerlerinde, sıra beklemeden uygulama ve internet sitesi üzerinden ürün alabilme yöntemi sunmak.

28-HuEvent

Etkinlik oluşturma ve operasyonları yönetme platformu.

29-YIN-YANG

Lens kullanmakta zorlanan bireyler için düşünülen, rahat kullanımı sayesinde tek elle tutulabilen bir aparat.

30-Eco – Park

Otoparkların giriş ve çıkışlarına yerleştirilecek olan sensörlerle otoparkın doluk oranları izlenebilecek ve bu veriler bir telefon uygulamasıyla kullanıcıya aktarılacaktır.

31-Aşağıdakiler

Öğrenciler kampüs alanına araçlarını sokmadan, daha önce belirlenecek olan park alanından, elektrikli/maual bisiklet, raylı sistem, teleferik sistem yardımıyla kampüse giriş yapacaklardır.

32-BASED

Görüntü işlemede kullanılacak ekipmanların, yapılacak yazılım ile ürün tanıma yeteneği ve öğrenme kabiliyeti geliştirilecek ve bütün bir üretim bandının dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan yeni ürüne adapte olması sağlanacaktır.

33-Akıllı Okur

Görme engellilerin günlük hayatta karşılaşabileceği dergi, gazete, kitap gibi yazı bulunduran dökümanların Braille alfabesinde basılmasına gerek kalmadan eldiven yardımıyla okuyabilmesidir.

34-CDA

Üniversitedeki herkesin sağlık problemlerinin tespitinin Medico tarafından yapılmasından sonra oluşturulan bilgi kartına kaydedilmesi ile içindeki QR kod sistemi yardımıyla sağlığıyla ilgili bilgilerin bu kartın içine kaydedilmesi.

35-Prescription

Böbrek nakli sonrası hasta taburcu olana kadar ve olduktan sonraki iyileşme süresince, mobil olarak hastanın veri kayıtlarını tutan, doktorla kontrol randevularını ayarlarını tutan, hastaya geri bildirim veren dijital platformlar üzerinden erişim sağlanabilen sistem.

36-AGRİTEK

Plazma ışıması ile tohumlara uygulanan bu ön etkinliğini arttırmak

37-Ahlat

Buğday ve arpa gibi hububatların ekili olduğu tarım arazilerinde bu bitkilerin arasında oluşan yabani çavdar bitkisinin makine teknolojisi ile yok etmek amaçlanmaktadır.

38-Deer Valley

Kaslara iletilen ve hareket işlevlerinden sorumlu EMG sinyallerini halen daha yitirmemiş hastalarda çeşitli sensörlerle EMG okuması yapılarak EMG sinyalleri ile yürümesi, ayakta kalması amaçlanmaktadır.

39-Infinite Electronics

Kal alma ve/veya enjeksiyon işlemlerini hızlandırmak için sensörlerle damarın tespit edilip bu işlemleri kolaylaştırmak

40-ENMEK

Bitki terapi alanı oluşturup engelli bireylere çiçek yetiştirme, ağaç bakımı ve çim kesme gibi bilgileri aktarıp Belediye bünyesinde istihdam edebilmek

41-BRAILLEXAM

Görme engelli öğrencilerin sınavda parmak izini okuttuktan sonra soruların kulaklıktan dinletilmesi ve cihazın ön yüzünde bulunan butonlar sayesinde işaretleme yapabilmesi.

42-KIDFAM

Gelişen teknolojilerden faydalanılarak anne-babaların ya da diğer ebeveynlerin, çocuklarının gelişimi ve eğitimi hakkında bilgi sahibi olmalarını ve danışmanlık hizmeti almalarını sağlamak.

Mentörlerimiz